3 marca 2012

Makatki kuchenne


Czy haftowanie i dzierganie na szydełku dziś kojarzy się z wizerunkiem nowoczesnej kobiety?

Kiedyś ręczne hafty i koronki świadczyły o pracowitości, zręczności i umiejętnościach pani domu.

Zapomniane przez ostatnie lata rękodzieło staje się znów bardzo modnym dodatkiem i dekoracją w naszych mieszkaniach i domach.

Makatki ręcznie haftowane na bawełnianym płótnie lub surówce podobnie jak dziergane koronki i serwety często były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W przeszłości, często używane na makatkach hafty, wyszywano według uznawanego niemieckiego hasła - Kinder, Kuche, Kirche (dzieci, kuchnia, kościół).

Swego czasu te trzy wartości uważane były za najważniejsze w życiu kobiet i ich rodzin.

Stare wzory ręcznie dzierganych serwet czy makatek, są często mozolnie odtwarzane np ze starych zdjęć. Ręcznie robione obrusy, serwety czy haftowane bieżniki, uważane są za prawdziwie, małe dzieła sztuki i są coraz śmielej wykorzystywane w naszych domach. Spróbuj zatem wykorzystać znalezione w babcinej szafie serwety i inne koronkowe prace lub sięgnij po te wykonywane dziś.


Oszaleli anieli
 


Gdy kucharz z kucharką gotuje... - niebieska

 

Zgoda buduje - zielona

Makatki wzorowane na starych, wiejskich makatkach. Haftowana na białym bawełnianym płótnie zieloną, czerwoną lub niebieską muliną.

 

Dzień dobry

makatka

Makata wzorowana na starych, wiejskich makatkach. Wyhaftowana na białym bawełnianym płótnie ciemno niebieską muliną. Wymiary całej makaty (razem z haftem): 46 x 66 cm.

 

Szczęście w domu kwitnie wciąż, gdy pomaga żonie mąż - niebieska

Makata wzorowana na starych, wiejskich makatkach. Wyhaftowana na białym bawełnianym płótnie niebieską muliną. 

Kredens w rustykalnej kuchnii
Makatka wykonana techniką krzyżykową. Haftowana kolorową muliną na sztywniku. Oryginalna zawieszka w postaci połączenia gałązki drzewnej i kawałków rafii w naturalnym kolorze. Brzegi lekko 'strzępione'. Orientacyjne wymiary to: 36,5 x 27 cm.

Gąseczkowo
Makatka Kaczuszkowa została wyhaftowana ściegiem krzyżykowym na usztywnianym materiale, przy pomocy kolorowych muliny. Jest to uroczy dodatek dla osób rozmiłowanych w tradycyjnym, ludowym stylu. Makatka to idealny dodatek do domu urządzonego w wiejskim stylu, do kuchni lub do tradycyjnych karczm wiejskich. Dzięki wesołym, kolorowym motywom na niej wyhaftowanym, sprawdzi się również jako uroczy prezent.


Kuchnia -smacznego - czerwony
Makatka wykonana techniką haftu krzyżykowego. Haftowana czerwoną muliną na białym sztywniku. Oryginalna zawieszka do kuchni w stylu wiejskim, acz nie tylko.

Brak komentarzy: